Logo

ULAŞTIRMA BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: 69 GÜNDE KUMLUCA-2 KÖPRÜSÜNÜ 2 KAT UZUNLUKTA YAPTIK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, selin ardından bölgede başlatılan seferberlik ruhunun hız kesmeden devam ettiğine vurgu yaptı, 69 günde Kumluca-2 Köprüsünü tamamladıklarını söyledi. Önceki köprüye göre uzunluğu iki kat arttırdıklarını, yüksekliği 7 metreye çıkardıklarını belirten Karaismailoğlu, “Böylece bir daha aşırı yağış etkisiyle oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçtik” dedi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kumluca-2 Köprüsü’nün açılış töreninde konuştu; “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu yaz afetlerle mücadele ettik. Küresel ısınmanın sonucu olarak güney ve batı bölgelerimizde orman yangıları ile ciğerlerimiz yandı. 11 Ağustos’ta aşırı yağış sonucunda Batı Karadeniz Bölgesi’nde son yılların en büyük sel felaketini yaşadık. Canlarımızı yitirdik. Taşkınlar; Sinop, Kastamonu ve Bartın illerimizde büyük bir tahribata neden oldu. Bölge genelindeki bin 228 kilometre yol ağının 154 kilometresinde hasar oluştu ve köprüler yıkıldı. Köprüler ve yollar hasar gördü. Bartın’da 111 kilometre yolun 41 kilometrelik kesiminde hasarlar meydana gelmiş ve 3 de köprü yıkılmıştı” dedi.

 

Kumluca-2 Köprüsü’nün de Bartın’da yıkılan köprülerden biri olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Ancak şu bir gerçek ki devlet ve millet omuz omuza vererek 11 Ağustos’tan bugüne kadar açılan yaraların sarılması ve hayatın en kısa sürede normale dönebilmesi için adeta zamana karşı yarıştık. Tüm birimlerimizle, selde zarar gören vatandaşlarımıza yardım için seferber olduk. Bu seferberliği, ilgili tüm bakanlıklarımızla başarılı bir koordinasyon ile gerçekleştirdik. Yalnızca teknik konulardaki sorunları çözmedik, ateş düşen tüm hanelerimizin, canı yanan bütün vatandaşlarımızın bir an olsun yanlarından ayrılmadık. İhtiyaç duyulan her türlü personel, araç-gereç ve teçhizatı çok kısa sürede afet bölgelerine ulaştırdık. Afet sırası ve sonrasında kurumsal ve profesyonel yaklaşım ve çözümlerle süreçlere ivedi müdahale ettik. Afetin ilk gününden itibaren Sinop ve Kastamonu’da olduğu gibi Bartın’da da afetten etkilenen yollara ekiplerimizi sevk ettik. Hasar gören kesimleri hızla geçici olarak trafiğe açarak bölgenin gerektiği her türlü ihtiyacın karayolu ulaşımı ile de hızlıca gerçekleştirilmesini sağladık. Yıkılan 33 metre uzunluğundaki Kumluca-2 Köprüsü’nün bulunduğu noktada ırmak debisinin düşmesinden sonra 12 saatlik çalışmayla, 110 metrelik servis yolu inşa ettik. Hemen ardından da 40 metre uzunluğunda panel köprü kurarak 24 Ağustos’ta yolu hizmete verdik.”

 

UZUNLUĞU 2 KAT ARTTIRDIK

 

O dönemde en kısa sürede kalıcı yolları ve köprüleri inşa etme sözü verdiklerini anımsatan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, selde tahrip olan eski köprünün yerine bölgede ulaşımı sağlayacak yeni Kumluca-2 Köprüsü’nü çok daha iyi standartlarda inşa ettiklerini söyledi. Karaismailoğlu, “Eski köprü 33 metre iken yeni köprümüzü; 3 açıklıklı, 67 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğinde projelendirdik. Önceki köprüye göre uzunluğunu 2 kat artırdık; yüksekliğini 7 metreye çıkardık. Böylece bir daha aşırı yağış etkisiyle oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçtik. Proje kapsamında ayrıca, 316 metre uzunluğunda bağlantı yolu da inşa ettik. Ve tüm bunları, 69 gün gibi kısa bir sürede tamamladık. Kumluca-2 Köprüsü ile il genelinde ulaşımı sağlayan yollar arasındaki Kozcağız-Kumluca-Abdipaşa Yolu’nda kesintiye uğrayan ve geçici köprülerle tesis edilen ulaşımın kesintisiz akışı sağladık” diye konuştu.

 

SIRADA KAVLAKDİBİ KÖPRÜSÜ VAR

 

Sırada Kavlakdibi Köprüsü olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, 10 Aralık’ta Bartın-Safranbolu yolu üzerindeki yeni Kavlakdibi Köprüsü’nü hizmete açacaklarını kaydetti. “Bunun yanında Bartın-Safranbolu-Karabük-Kastamonu Ayrımı Yolu’ndaki Kirazlı-1, Kirazlı-2 Köprüleri ile Kozcağız-Kumluca-Abdipaşa Yolu’nda ki Kumluca-1 proje çalışmalarına da devam ediyoruz” diyen Karaismailoğlu, en kısa zamanda onları da tamamlayıp hizmete sunacaklarını ifade etti.

 

SELİN ARDINDAN BAŞLATILAN SEFERBERLİK RUHU HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

 

Selin ardından bölgede başlatılan seferberlik ruhunun hız kesmeden devam ettiğini dile getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Daha 3 gün önce, Sinop’ta Ayancık Terminal Köprüsü’nü hizmete açtık. Onu da 80 günde tamamladık. Yine Türkeli-Çatalzeytin arası bağlantıyı sağlayan Çatalzeytin Köprüsü’nün yerine yenisini de 52 gün gibi rekor zamanda tamamlayarak, 28 Ekim’de hizmete açtık. Bugün de Kumluca-2 Köprüsü’nü açtık. 20 Aralık’ta Sinop Ayancık’ta Şevki Şentürk Köprüsü’nü ve 30 Aralık’ta da Kastamonu’da Azdavay Köprüsü’nü hizmete alacağız” değerlendirmesinde bulundu.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ KARAR ALMAYI HIZLANDIRDI

 

Türkiye’de meydana gelen sel felaketlerinin benzerlerinin Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İsviçre ve Almanya’da da yaşandığına dikkati çeken Karaismailoğlu, şunları dedi:

“Almanya’da sel felaketinin yaşandığı bölgeler uzun süre balçıktan temizlenemedi. İçme suyu, elektrik ve kanalizasyon gibi temel sorunlar kısa sürede çözüme kavuşamadı. Bölgede 200 bin kişi günlerce elektriksiz kaldı. 40 günü aşkın bir süre içme suyu sorunu çözümsüz kaldı. Biz, hiçbir ülkenin, tek bir insanın bile böyle acılarla sınanmasını istemeyiz. Her zaman olduğu gibi, bu ülkelere de dost elimizi uzattık. Acılarını paylaştık. ‘Türkiye yardım için her daim hazırdır’ dedik. Uluslararası dayanışmanın ‘doğru’ bir örneğini sergiledik. Doğal afetler, tüm dünyayı tehdit ediyor. Ülke ayrımı yapmıyor. O nedenle afetlere hazırlıklı olmak, kendimizi sürekli geliştirmek zorundayız. ‘Biz neyi doğru yaptık, onlar neyi yanlış yaptı’ diye sorguladığımızda ise afet sonrası her türlü süreç yönetiminde sahip olduğumuz tecrübe ve profesyonellik, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin karar alma konusunda getirdiği hızı gördük.”

 

BİZ HİÇBİR ZAMAN İDEOLOJİ SİYASETİ YAPMADIK

 

Hükümet olarak tüm kurum ve kuruluşlarla, özel sektör, sivil örgütler ve tüm hayırsever vatandaşlarla seferber olduklarını anlatan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir de 17 Ağustos’u, Düzce depremini hatırlayın. Bu başarıları daha önce yaşadığımız afetlerde görev alan hükümetler gösteremediği için yaşanan acılar, ödenen bedeller çok daha büyük olmuştu. Peki, o günler ile bugünler arasında ne fark var. Tabi ki, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve AK Parti farkı var. Bizim millet sevdasından, Türkiye sevdasından başka sevdamız yok. Biz hiçbir zaman ideoloji siyaseti yapmadık. Biz hizmet için siyaset yapıyoruz ki, şehirlerimiz gelişsin, ülkemiz gelişsin, vatandaşlarımız geleceğe güvenle bakabilsin. Salt ideoloji siyaseti yapanlar bu ülkeyi hep uçuruma sürüklediler. Halkımız suyu getirenle testiyi kıranları çok iyi biliyor, iki zihniyet arasındaki farkı çok iyi görüyor.”

Fotoğraflar